РІВЕНЬ АЛЬДЕГІДНИХ ТА КЕТОНОВИХ ПОХІДНИХ ОКИСНЮВАЛЬНО ЗМОДИФІКОВАНИХ БІЛКІВ У КРОВІ ЧОЛОВІКІВ ТА ЖІНОК З ІНФАРКТОМ МІОКАРДА ТА ГІПОТИРЕОЗОМ

Автор(и)

  • Наталія Курхалюк Поморський університет у Слупську https://orcid.org/0000-0002-4669-1092
  • Криштоф Тота Поморський університет у Слупську
  • Малгожата Дубік-Тота Поморський університет у Слупську
  • Галина Ткаченко Поморський університет у Слупську https://orcid.org/0000-0003-3951-9005

DOI:

https://doi.org/10.58407/bht.2.22.6

Ключові слова:

альдегідні та кетонові похідні окиснювально модифікованих білків, гіпотиреоз, інфаркт міокарда, жінки, чоловіки

Анотація

Окиснювальний стрес і надмірна продукція активних форм кисню відіграють значну роль у ушкодженнях, викликаних інфарктом, порушуючи функції серця, а також захворюваннях щитоподібної залози.

Мета роботи: оцінка рівня маркерів окиснювального стресу, включаючи окиснення білків [концентрації альдегідних і кетонових похідних окиснювально модифікованих білків (OMB)] в крові осіб з гіпотиреозом та/або інфарктом міокарда, що проживають у Поморському воєводстві (Польща).

Методологія. Рівень маркерів окиснювального стресу було оцінено серед 225 осіб, тобто 132 чоловіків (58,67%) та 93 жінок (41,33%) у віці 35-71 років, які проживають у Поморському воєводстві. В отриманій від пацієнтів плазмі проводили аналіз рівнів альдегідних і кетонових похідних окиснювально модифікованих білків.

Наукова новизна. Найвищий рівень альдегідних та кетонових похідних окиснювально модифікованих білків виявлено у групі чоловіків з інфарктом міокарда та гіпотиреозом порівняно з іншими групами. У жінок спостерігалося збільшення рівня альдегідних і кетонових похідних у групі з інфарктом міокарда і в групі з гіпотиреозом порівняно з контрольною групою, тоді як зниження рівня альдегідних і кетонових похідних спостерігалося у осіб з інфарктом міокарда порівняно з особами з обома патологіями (інфаркт міокарда і гіпотиреоз). У чоловіків спостерігалося збільшення альдегідних і кетонових похідних в плазмі в обох групах з інфарктом міокарда та з гіпотиреозом порівняно з контрольною групою. По відношенню до осіб з інфарктом міокарда та гіпотиреозом, у групі осіб з інфарктом міокарда спостерігалося зниження рівня альдегідних та кетонових похідних ОМБ, а в осіб з гіпотиреозом – зниження рівня кетонових похідних. Крім того, спостерігалося також зниження рівня кетонових похідних в плазмі у чоловіків з інфарктом міокарда та гіпотиреозом порівняно з групою жінок.

Висновки. У перебігу інфаркту міокарда на рівень альдегідних похідних окиснювальної модифікації білків впливає стать пацієнтів. Серед осіб з гіпотиреозом збільшення рівня кетонових похідних окиснювально модифікованих білків також залежить від статі. Аналіз рівня маркерів окиснювального стресу залежно від статі може створити біохімічну основу для епідеміологічних відмінностей у сприйнятливості до захворювань між статями та дозволить запропонувати різні стратегії для оцінки ризику, діагностики та лікування, спеціально націлених на групи чоловіків і жінок різного віку.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Опубліковано

29.12.2022

Номер

Розділ

ЛЮДИНА ТА ЇЇ ЗДОРОВ'Я