Процес рецензування

Порядок рецензування рукописів статей у журналі Biota. Human. Technology

З метою підтримання високого науково-теоретичного рівня журналу “Biota. Human. Technology”, відбору найбільш цінних і актуальних наукових праць проводиться рецензування (експертна оцінка) поданих рукописів наукових статей.

Практика журналу полягає в подвійному сліпому рецензуванні - анонімному процесі оцінки рукопису, коли рецензенти не знають, хто є автором наукової статті, а автору невідомо, хто є рецензентами його/її статті. Тобто позначення рецензійної форми прізвищем рецензента, надання в ній будь-якої інформації про нього/неї: посади, публікації або інше, неприпустиме.

Усі подання до журналу початково оцінюються головним редактором або відповідальним редактором щодо повноти і правильності їх оформлення, відповідності Вимогам до рукописів, викладеним на сайті. Головний редактор (відповідальний редактор), покладаючись на додаткові думки редакторів журналу, вирішує або надсилати манускрипт на рецензування, або відмовити у публікації. Головний редактор (відповідальний редактор) визначає двох зовнішніх рецензентів для наданої статті. Рецензенти повинні мати науковий ступінь та здійснювати дослідження за спеціальністю, що відповідає тематиці поданого для публікації матеріалу, і є авторами (співавторами) загальною кількістю не менше трьох публікацій у наукових виданнях, включених до категорії «А» та/або категорії «Б» Переліку наукових фахових видань України, та/або у закордонних виданнях, проіндексованих у базах даних Web of Science Core Collection та/або Scopus за відповідною спеціальністю, оприлюднених упродовж останніх п’яти років.

Після експертної оцінки наукової статті рецензент може:

  • рекомендувати статтю для публікації;
  • рекомендувати статтю до публікації після авторського доопрацювання з урахуванням висловлених зауважень і побажань;
  • не рекомендувати статтю для розміщення.

Якщо рецензент рекомендує статтю для розміщення після доопрацювання з урахуванням зауважень або не рекомендує статтю до публікації, в рецензії має бути зазначено причину такого рішення.

Остаточне рішення щодо публікації надісланої статті приймає головний редактор на основі висновків принаймні двох незалежних рецензентів і рекомендації заступника редактора (і, за бажанням, рекомендації випускового редактора та редакційної ради).

Надісланий рукопис доступний на сторінці рецензування подання для перевірки. Процедура рецензування та дотримання редакційної етики організована відповідно до принципів, декларованих Комітетом з публікаційної етики (Committee on Publication Ethics / COPE).

Редакція рекомендує при рецензуванні використовувати розроблену стандартну рецензійну форму, яка розміщена на сайті журналу.

При рецензуванні наукових статей рецензенти повинні:

  • Звернути особливу увагу на актуальність наукової проблеми, порушеної в статті;
  • Охарактеризувати теоретичне та прикладне значення виконаного дослідження;
  • Звернути особливу увагу на правильність наведених математичних розрахунків, графіків, креслень;
  • Оцінити, наскільки висновки автора співвідносяться з існуючими науковими концепціями;
  • Звернути особливу увагу на дотримання авторами правил наукової етики, коректність посилань на літературні джерела.

У рецензіях доцільно відзначати відповідність стилю, логіку та наявність науковості викладу, а також робити висновки щодо особистого внеску автора у вирішення проблеми, що розглядається, достовірності та обґрунтованості висновків автора (авторів) у цій статті.

Для кожного подання дозволено два раунди рецензування. Автори мають право на один перегляд статті після першого раунду рецензування; у виняткових випадках незначна редакція є прийнятною після другого раунду перевірки. Вони повинні розглянути критичні зауваження рецензентів і редакторів і послатися на ці зауваження в окремому листі до редактора, що подається разом з переглянутими файлами. Матеріали, прийняті до публікації, будуть доступні (у вигляді відредагованої та набраної попередньої версії остаточної статті) для коректури, яка має обмежуватися виправленням друкарських помилок.

Наукові статті можуть надсилатися на доопрацювання у разі:

  • недостатньої експертної кваліфікації, зазначеної в питаннях, що розглядаються в науковій статті;
  • недостатньо високого рівня первинної експертної оцінки;
  • гострої полеміки положень, висловлених у науковій статті.

Оформлена рецензія у вигляді скан-копії приєднується рецензентом до веб-сайту журналу або надсилається до редакції електронною поштою.

Редакція надсилає авторам копії рецензій (без зазначення імен, прізвищ, місця роботи, щоб не розголошувати дані рецензента) або мотивовану відмову редакції в публікації саме цього рукопису.

Переглянуту версію рукопису необхідно надати протягом одного місяця. Якщо вона буде надана після закінчення одного місяця, переглянута версія буде вважатися новою поданою заявою.