ПЕРЕКИСНЕ ОКИСНЕННЯ ЛІПІДІВ У КРОВІ ЧОЛОВІКІВ ТА ЖІНОК ХВОРИХ НА ІНФАРКТ МІОКАРДА ТА ЦУКРОВИЙ ДІАБЕТ 2 ТИПУ

Автор(и)

  • Наталія Курхалюк Поморський університет у Слупську https://orcid.org/0000-0002-4669-1092
  • Криштоф Тота Поморський університет у Слупську
  • Малгожата Дубік-Тота Поморський університет у Слупську
  • Галина Ткаченко Поморський університет у Слупську https://orcid.org/0000-0003-3951-9005

DOI:

https://doi.org/10.58407/bht.2.22.5

Ключові слова:

інфаркт міокарда, цукровий діабет 2 типу, перекисне окиснення ліпідів, ТБК-активні продукти (TBARS), жінки, чоловіки

Анотація

Пацієнти з цукровим діабетом (ЦД) мають у чотири рази більший ризик розвитку ішемічної хвороби серця, ніж люди без цієї патології. Дисліпідемія та артеріальна гіпертензія, асоційовані з ЦД, є додатковими факторами ризику серцевого нападу та інфаркту міокарда. Окиснювальний стрес лежить в основі багатьох хронічних захворювань, особливо ЦД і хворіб серця.

Мета досліджень: визначення рівня маркерів перекисного окиснення ліпідів у чоловіків і жінок, хворих на ЦД 2 типу, осіб, які перенесли інфаркт міокарда, а також осіб із ЦД 2 типу та інфарктом міокарда в порівнянні зі здоровими особами.

Методологія. Критеріями включення в дослідження були: 1) особи з ЦД 2 типу тривалістю не менше 10 років, 2) особи з ЦД 2 типу, які перенесли щонайменше два інфаркти міокарда, 3) здорові особи (контрольна група різної статі) віком 35-71 р. В отриманій плазмі оцінювали рівень перекисного окиснення ліпідів (концентрація речовин, що реагують з 2-тіобарбітуровою кислотою).

Наукова новизна. Наше дослідження показало значне підвищення рівня біомаркерів перекисного окиснення ліпідів у всіх пацієнтів порівняно з контрольною групою. Чоловіки мали вищий рівень перекисного окиснення ліпідів порівняно з жінками, що вказує на те, що чоловіки з діабетом 2 типу та/або інфарктом міокарда були більш схильні до шкідливого впливу окиснювального стресу. Спостерігали також підвищення рівня маркерів перекисного окиснення ліпідів у плазмі крові осіб з інфарктом міокарда та ЦД порівняно з показниками у здорових осіб. Це може свідчити про ключове значення окиснювального стресу в патології ЦД та інфаркту міокарда. Аналіз мультифакторної дисперсії в групі хворих на ЦД 2 типу та інфаркт міокарда показав, що чоловіча стать має значний вплив на підвищення рівня маркерів перекисного окиснення ліпідів у крові.

Висновки. Підвищений рівень біомаркерів окиснювального стресу в плазмі спостерігався в обох групах з інфарктом міокарда та ЦД 2 типу, а також з ЦД та інфарктом міокарда порівняно з контрольною групою. Крім того, спостерігали вищий рівень перекисного окислення ліпідів у чоловіків порівняно з жіночою групою. Отримані результати є ще одним кроком у розумінні метаболічних змін при діабеті та інфаркті міокарда.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Опубліковано

29.12.2022

Номер

Розділ

ЛЮДИНА ТА ЇЇ ЗДОРОВ'Я